Nusipirkti gerus, šiltus langus, dar ne viskas. Kad investicijos į aukštas langų charakteristikas būtų prasmingos, būtina juos teisingai sumontuoti. Teisingas lango montavimas mūriniame name yra problematiškiausias, nes langą turime iškelti į šiltinimo sluoksnį. Kodėl netinka montuoti mūro angoje, kaip tai buvo daroma šimtus metų iki šiol yra atskira tema, o šiame straipsnyje pabandysiu atsakyti į klausimą – kaip tą padaryti ir kokie langų montavimo būdai geriausi?
Langas yra sunkus, didesni langai ar vitrinos dažnai sveria kelis šimtus kilogramų. Kaip ir prie ko tokį svorį tvirtinti, jei langai turi būti šiltinimo sluoksnyje, o jis yra minkštas ir silpnas? Būtų lengvai išsprendžiama, jei užtektų tik tvirtai pritvirtinti. Dar reikia, kad tvirtinimas nesudarytų šalčio tiltelių, būtų patikimas, tikslus, sandarus, ilgaamžiškas ir ekonomiškas. Tokio visapusiško sprendimo dar nėra. Visi esami sprendimai kol kas turi techninių trūkumų, arba pernelyg brangūs.
Yra įvairių gamintojų skirtingų sistemų. Jos naudojamos pakankamai seniai ir yra gana ištobulintos.
Privalumai – Didelis pasirinkimas įvairiems montavimo atvejams, apgalvoti ir patogūs tvirtinimo mazgai, galimybė tiksliai koreguoti lango poziciją.
Trūkumai- Šalčio tilteliai. Plienas yra labai laidus šilumai, todėl gamintojai stengiasi naudoti mažiau metalo, lanksto standumo briaunas stengdamiesi suteikti kuo didesnį stiprumą su kuo mažiau plieno. Dėl šios priežasties nėra tokie tvirti kaip norėtųsi. Pagal lango svorį ir tvirtinimo būdą, reikia parinkti atitinkamą jų kiekį ir išdėstymą. Kiek teko susidurti objektuose, teorija nuo praktikos dažniausiai skiriasi. Deklaruojamas tvirtinimo elementų stiprumas būna nepakankamas, o jei jų montuojama su atsarga – išpučiame montavimo kainą ir didiname šalčio tiltelių skaičių. Nedidelių gabaritų, lengviems langams tai yra geras sprendimas, tačiau didesniems langams ar vitrinoms, naudodami pigius primityvius, tačiau stiprius cinkuotus kampuočius, gausime ne ką prastesnį rezultatą už ženkliai mažesnę kainą.
Išvada – Puikus tvirtinimo būdas nedideliems, lengvesniems langams.
Tai dar vis eksperimentinės sistemos, kurios prasidėjo nuo paprasčiausių tiesių elementų, plokštelių ir šiuo metu jau gaminama ir gana sudėtingų formų laikiklių.
Privalumai – Mažesnis šilumos laidumas (lyginant su plienu), atlaiko dideles apkrovas.
Trūkumai – Nėra tokie šilti, kaip norėtųsi. Nėra standartizuota sistema, dažniausiai užsakoma konkrečiam objektui, todėl tenka taikytis prie gamybos terminų ir individualių kainų.
Išvada – Technologija nei pigi nei pakankamai tobula, tačiau turi potencialą, nuolat tobulinama ir dėl didėjančio populiarumo pinga. Svarstytina kaip alternatyva, tačiau sudėtingesniais atvejais gali nublankti visi jos privalumai dėl didelės kainos.
Pats elementariausias ir prieinamiausias būdas, kai lango angos perimetru suformuojamas medinis rėmas, prie kurio tvirtinamas langas.
Privalumai – Lengvai prieinamos medžiagos. Nebrangu.
Trūkumai – Norint gerų rezultatų reikia kokybiškos, sausos medienos, kuri brangi, o ją paruošti reikia iš anksto, todėl dažniausiai statybose naudojama elementari statybinė mediena – tokiu atveju sunku užtikrinti kokybę ir ilgaamžiškumą.
Išvada – Kad pasiekti gerų rezultatų, būtina griežta visų procesų ir medžiagų kokybės kontrolė. Kadangi medinį rėmą tvirtinam prie mūro – visos tvirtinimo problemos lieka aktualios: tikslumas, patikimumas, sandarumas, šilumos tilteliai, ilgaamžiškumas. Tad šis, kaip ir kokie nors kiti buitiniai variantai, nėra tobulas.
Tai yra kažkas panašaus, kaip labai kietas ir tvirtas putų polistirolas (medienos alternatyva). Jo pagrindinis privalumas, kad jį, kaip medinį brusą galima tiesiai tvirtinti varžtais prie mūro. Yra pakankamai tvirta medžiaga, kad galima būtų atremti sunkius langus ir tvirtinti įsukant medsraigčius. Prekinis pavadinimas “Compacfoam”.
Privalumai – Labai geros šiluminėmis charakteristikos. Visiškas atsparumas drėgmei ir korozijai. Universalaus panaudojimo vienalytė medžiaga. lengvai pjaustoma formuojant norimą formą.
Trūkumai – Didelė kaina.
Išvada – Būtų labai gera ir plačiai naudojama universali medžiaga, tačiau dėl didelės kainos yra tik eksperimentinė technologija.
Problema aktuali, todėl nuolat atsiranda vis naujų sistemų, gamintojų ir prekinių ženklų. Kompleksiškai sprendžiami ne tik mechaninio tvirtinimo, šalčio tiltelių vengimo klausimai. Siūlomi unifikuoti langų montavimo būdai supaprastinantys ir pagreitinantys darbą. Pavyzdžiui: Iso-Chemie, Illbruck kampiniai profiliai – lentynos, ant kurių atremiamas montuojamas langas, o varžtai, kuriais šie profiliai tvirtinami prie mūro, uždengiami kita profilio dalimi. Atrodytų viskas apgalvota, paprasta – imk ir naudok. Analogas jau gaminamas ir Lietuvoje Warmotech.lt
Privalumai – Geros techninės charakteristikos. Standartizuota, paprastai montuojama sistema. Naudojamos sintetinės medžiagos nebijančios drėgmės, atsparios puvimui.
Trūkumai – Didelė kaina. Reikia lygaus pagrindo tvirtinimui. Skirta elementarioms tvirtinimo situacijoms, kuriose tinka ir daugelis kitų nesudėtingų langų montavimo būdų.
Išvada – Reikia dar kažkiek laiko, kad viena ar keletas sistemų plačiau prigytų, o tuo pačiu atpigtų. Tai būtų teisingas kelias standartizuoti langų montavimą statyboje, nes būtų lengviau kontroliuojamas procesas ir nesudėtingai, aiškiai aprašomi reikalavimai projektinėje dokumentacijoje.
Turbūt šiai dienai pati naujausia technologija. Taip, tai ta pati vata, kaip sienų šiltinimui, tik tokia tvirta, kad galima sukti sraigtus ir tvirtinti langą.
Privalumai – Nedegi, atspari drėgmei ir korozijai, gera šiluminė varža. Plačios galimybės nestandartiniams sprendimams.
Trūkumai – Didelė kaina. Netobuli tvirtinimo ir jungimo elementai. Ribotas asortimentas.
Išvada – Geriausias sprendimas, ten kur reikia nedegių medžiagų, tačiau dėl didelės kainos privačioje statyboje retenybė.
Gal žinote apie kitus gerus langų tvirtinimo būdus, ar galite rekomenduoti gamintoją, pasidalinkite – parašykite el.paštu bendraukime@unimo.lt