Kas svarbiausia perkant sklypą?

2016-11-09

Kas svarbiausia perkant sklypą namui?

“Labai pigiai pirkau sklypą prie miško, geras privažiavimas, netoli elektra, greit bus dujos… prie ežero – gamtos idilija!” – ar tikrai?

Pasirodo miško vietoje pradėjo statyti logistikos centrą, elektros pajungimas už kelių kilometrų, statyti neleidžia nes sklypas patenka į kažkokią apsaugos zoną… o dar pardavėjas sakė !!!… Ir taip prasideda naujakurių nuotykiai.

Jokiu būdu aklai netikėkite tuo kas rašoma pardavimo skelbimuose. Netikėkite pardavėjų pasakomis. Jei radote sklypą pigiau – dėmesio! Gal būt kažko nežinote.

Perkant sklypą dideliame kvartale netikėtumų neturėtų būti,  nes būsite kaip visi. Tai kaip obuolys iš maišo, vienas didesnis, kitas mažesnis, bet visi jie obuoliai. Tačiau jei ieškote kažko nestandartinio – geresnio. Turite aiškiai susidėlioti prioritetus, kas ir kodėl svarbiausia. Tikrinti gautą informaciją apie sklypą. Pasidomėti detaliaisiais, bendraisiais ir specialiaisiais planais (jie viešai prieinami savivaldybių tinklapiuose).

Vilniaus savivaldybė – http://www.vilnius.lt/ – miesto plėtra – Vilniaus miesto bendrasis planas, Specialieji planai, Patvirtinti detalieji planai

Vilniaus rajono savivaldybė – http://teritorijuplanavimas.vrsa.lt/ – Bendrasis planas, Specialieji planai, Detalieji planai

Trakų rajonas – http://trakai.lt – Architektūra – Teritorijų planavimas

Kaunas – http://www.kaunas.lt/urbanistika/ … Ir kitose savivaldybėse panašiai.

Bendrieji planai dažniausiai susideda iš daugybės dokumentų ir kartais “sveria” daaaug megabaitų, tad surasti norimą informaciją užtrunka. Tenka mokėti skaityti brėžinius, suprasti planus ir žemėlapius. Susigaudyti sąvokose ir terminuose.

Sklypas brangus pirkinys todėl rizikuoti neverta. Jei turite architektą, (juk jo reikės jei statysite namą) paprašykite, kad patartų ir įvertintų sklypą, ar jame įgyvendinami Jūsų norai ir lūkesčiai. NT agentai gali padėti susigaudyti rinkoje, pasiūlyti patrauklių variantų, patarti dėl kainų.  Architektai mato situaciją iš profesinės pusės,  nėra suinteresuoti sandoriu todėl patars objektyviai. Labai tikėtina, kad Jūsų architektas apie vietovę turės sukaupęs daugiau informacijos nei jums pavyks jos rasti. O jei kažko nežinos, tikrai žinos kur ieškoti.

Surinkus kuo daugiau informacijos apie tai kas yra aplinkui pasirinktą sklypą dabar ir kas numatoma ateityje, žinosite ką perkate. Vaizdas kurį matote pirmą kartą apžiūrėdami sklypą bus visiškai kitoks kai jame apsigyvensite. Kai aplinkui pastatys namus, nuties kelius ir tinklus, aplinka pasikeis radikaliai. Svarbu neapsigauti pirmu įspūdžiu ir vadovautis ne emocijomis, o remiantis turima informacija pasitelkti vaizduotę, kad pamatyti perkamą sklypą koks jis bus po 10 metų.   O dabar ar pirktumėte šitą sklypą?

Architektas Arūnas Andrašiūnas